Posle radnog dana u porodilištu i desetak porođaja, glavna sestra porođajne sale novosadske Betanije, skinula je rukavice i uniformu ali nije prestala sa radom. Babica Mirjana Voratović došla je u na predavanje da bi nove trudnice pripremila na sve ono što ih čeka u porodilištu.
Guliver/Getty
Predavanje je izazvalo veliko interesovanje, sala je bila prepuna, a babica je uspela da odgovori na svako pitanje trudnica. Pridružio nam se i mali Vuk, jedan od onih 8.000 beba koje je Mira dočekala u svojim rukama.
Kako olakšati porođaj?
Mora da boli ali se izdrži. Važno je disanje, dobra saradnja sa babicom ali i odmor između kontrakcija. Ako se ne opustite dovoljno, ako stegnete mišiće karlice, ne dozvoljavate bebi da izađe. Samo 50% trudnica se u potpunosti opusti, a one se najlakše porode.
Zalažem se za to da trudnice slušaju odgovarajuću muziku na porođaju. Jednom prilikom me je jedna popadija zamolila da u toku porođaja sluša duhovnu muziku. Stavila je slušalice, sve vreme samo ćutala i porodila se za 4 sata. Pronađite svoj način za opuštanje jer tako ćete najbolje pomoći i sebi i bebi.
Šta mislite da li je bebi lakše nego vama? Ne. Teže joj je. Ona mora da prođe kroz uzan kanal i za nju je to ogroman posao. Ne otežavajte joj. Ako se vi ne odmarate ne može ni beba da se odmori u pauzama između kontrakcija.
Od prve kontrakcije beba vam govori šta treba da radite. Samo slušajte sebe i svoju bebu.
Posle porođaja mnoge žene iščekuju da vide kako će se dalje odvijati njihov menstrualni ciklus. Prva menstruacija nakon porođaja zavisi od nekoliko faktora i veoma je individualno vrijeme njenog pojavljivanja.
Guliver/Getty
Mnogi lekari ističu da i njen povratak uveliko zavisi od toga doji li žena ili ne. Uz to, mnoge se žene njenom pojavom iznenade, uvidevši da nije reč o menstruaciji na kakvu su navikle pre trudnoće.
Prva menstruacija i kada je očekivati?
Nakon porođaja, prva menstruacija se obično pojavljuje nakon šest do osam sedmica, u slučaju da žena ne doji. Kod dojenja je, međutim, nešto drugačija situacija. Gotovo je nemoguće proceniti kada će se ona u tom slučaju pojaviti. Neke žene menstruaciju neće dobiti tokom celog perioda dojenja, dok će se drugima ona vratiti nakon svega nekoliko meseci.
Drugačije iskustvo
Prva menstruacija nakon porođaja za svaku će ženu biti sasvim novo iskustvo. Ona će se razlikovati od svega na što je žena navikla pre trudnoće. Njeno telo se sada još jednom mora priviknuti na novo stanje – vraćanje na ono kako je bilo pre same trudnoće.
Glavobolje u trudnoći vrlo su česta pojava, posebno u prvom tromesečju. Ženama koje su i pre trudnoće imale problema sa glavoboljama stanje bi u prvom tromesečju moglo biti i nešto gore nego pre trudnoće. Razlozi zbog kojih dolazi do glavobolja u trudnoći najčešće se povezuju sa velikim hormonskim promenama, ali i povećanjem volumena krvi u organizmu.
Guliver/Getty
Migrene u trudnoći
Dok obične glavobolje nemaju drugih popratnih simptoma, migrena uz snažnu bol donosi najčešće i mučninu, vrtoglavice, osetljivost na zvukove, mirise, svetlost, ponekad i povraćanje. Migrene kod većina žena u trudnoći budu znatno slabije nego inače.
Ukoliko se one i dalje budu pojavljivale, imajte na umu da većina lekova protiv migrene nije dozvoljena u trudnoći. Slabije tablete protiv bolova koje su sigurne za korišćenje u trudnoći najčešće ne pomažu protiv migrena. Zato treba potražiti prirodni recept koji vam najviše odgovara kako bi sebi olakšali.
Šveđani su tako ispitali više od 2.000 majki o porođajnim bolovima. Nakon što posetite ženu koja se upravo porodila, s kojom ste poprilično bliski verovatno ćete čuti i više nego što biste želeli da saznate.
Ali ono što je sigurno jeste da ćete čuti: NIKAD VIŠE! Ali to je samo taj put, posle stigne drugo, pa treće dete.
Obično je objašnjenje za to da ćene jednostavno zaborave porođajnu bol jer mozak izbaci taj deo iz pamćenja. Evolucijski gledano, to ima smisla jer kad žene ne bi zaboravljale taj bol, čovečanstvo bi bilo u problemu sa umnožavanjem svoje vrste.
Kako se osećaju žene koje su doživele traumu na porođaju?
Ako se usredsredimo na sam porođaj, pregledom istraživanja zaključeno je da žene ne zaboravljaju ne samo sam porođaj već i intezitet bola. Sa druge strane, i ovi zaključci istraživanja su vrlo subjektivni jer nema svaka žena isti prag tolerancije na bol.
U većini slučajeva odgovor je potvrdan. Ako nemate nikakve komplikacije, polni odnosi ne ugrožavaju bebu ni u kojoj fazi trudnoće. Nerođeno dete je okruženo amnionskom tečnopću i u vašoj materici je zaštićeno slojem mišića. Kako trudnoća napreduje i stomak vam postaje sve veći, možda će vam trebati malo mašte oko novih položaja da bi vam bilo prijatno.
Guliver/Getty
Međutim, u određenim slučajevima treba malo usporiti ili se potpuno suzdržati od seksa u jednom delu ili tokom cele trudnoće. Lekar će vam zabraniti seksualne odnose u sedećim slučajevima:
Kada je seks zabranjen?
1. Spuštena posteljica
2. Preuranjeni trudovi
3. Neobjašnjeno vaginalno krvarenje ili neobičan iscedak
4. Ako ste počeli da se otvarate
5. Napukline amnionskih membrana i isticanje plodne vode
6. Pojava genitalnog herpesa
7. Ostale polno prenosive bolesti
Ako je sve u redu, vaka žena može sama da se porodi po volji prirode. Dovoljno joj je da uz sebe ima stručan tim tek kao moralnu podršku i sigurnost. Jer ako nema iznenadnih komplikacija, ako baš sve teče po planu, a realno veliki broj žena rađa upravo tako, onda zaista nema ni smisla da baš ceo porođaj vode babice ili lekari koji će požurivati porođaj.
Guliver/Getty
Ovaj video bukvalno bi se mogao nazvati pogledom na idealan porođaj. Doduše, nama nenaviknutima na publiku prilikom ovog vrlo intimnog čina, ova scena bi mogla da izazove svakakve reakcije. Ipak znajte – u savremenom svetu ne postoje prepreke da na porođaju bude svako koga porodilja želi i to više nije tako nenormalno, posebno pošto su mnoge studije pokazale čitav niz prednosti ne samo za majke već i za decu koja će biti prisutna.
Milena T. (31) iz Popovca kod Niša porodila se u utorak u automobilu ispred porodilišta. Da bi brže stigli do porodilje, lekari iskakali kroz prozor.
Guliver/Getty
Iako je Popovac udaljen od Niša manje od 10 kilometara, beba je bila “nestrpljiva”. A da se dešava nešto neubičajeno, primetili su i pacijenti Ginekološko-akušerske klinike.
Lekari, medicinske sestre i osoblje izleteli su oko 7.45 iz svojih kancelarija i ordinacija. Sestra Milena je uzviknula: “Brzo pripremajte nosila, opremu za porođaj, uzimajte ćebe, žena se porađa u automobilu. Uskoro stižu.”
Fotografkinja Megan Doerti već skoro deset godina fotografiše i prati važne porodične trenutke, nedavno je uspela zabežiti redak trenutak za vreme jednog porođaja.
Kejt Nil, fotografkinja venčanja, bila je u bolnici u trudovima, njena dvogodišnja kćerka došla je u posetu i potražila je maminu hranu. Devojčica je htela sisati čim je ugledala mamu, a Kejt je smatrala da bi joj dojenje moglo pomoći s ubrzavanjem porođaja.
Da to nisu samo bapske priče pokazuju i neka istraživanja prema kojima stimulacija bradavica potiče lučenje hormona oksitocina koji izaziva kontrakcije. Pred kraj trudnoće oko polovina žena koristi prirodne metode kako bi olakšale trudove, kao što su šetnje ili seks.
U ovom slučaju dojenje je pomoglo, Kejt je dva sata nakon dojenja rodila drugo dete.
“Volim ovaj trenutak. Velika sestra bila je srećna jer vidi mamu i sisa. Trudovi su postali duži i intenzivniji”, napisala je Megan uz ovu fotografiju na Instagramu.
Nekima je zimska trudnoća mnogo prijatnija i lakša od letnje trudnoće. Sa druge strane, tu je gomila odeće koju u toku zime morate obući i svući svaki put kad idete napolje i vraćate se u kuću.
Guliver/Getty
Vezivanje cipela ili navlačenja čizama spadaju u poseban krug pakla ako ispred sebe imate povelik stomak. Naravno, vi na sve to ne možete da utičete, ali neke situacije možete učiniti podnošljivijim ako se unapred pripremite za njih.
Ispred vas se nalazi lista situacija u kojima se možete naći kao zimska trudnica i načini na koje ih možete prevazići.
Udobna obuća
Većina trudnica brine o tome kakvu obuću nosi, a u toku zime se ta briga proširuje i na problem sa klizavicom i ledom. Zbog toga je najpametnije uložiti u kvalitetne cipele ili čizme sa gumenim đonom, koje se provereno ne kližu. Takva obuća ima duboke šare i u njima ćete hodati sa mnogo više samopouzdanja. U toku trudnoće vaš centar za ravnotežu se menja, tako da vam je dobra i udobna obuća bitna za kretanje i po ledu i po suvom vremenu.
Ako se ipak desi da padnete, nemojte preterano da se uplašite, vaša beba je dobro zaštićena u vašoj materici jer je okružena plodovom vodom. Pored toga, štite vas i materinski instikti zbog kojih ćete svoje ruke staviti na stomak ili isturiti napred i dočekati se na njih. Nakon pada prvo obratite pažnju na bebine pokrete, ako ih osetite, beba je dobro, ako ih ne osetite ili vam je puko vodenjak ili krvarite, što pre potražite pomoć lekara!
Umerena fizička aktivnost je više nego poželjna u trudnoći, a ako još niste izabrale ono što vam najviše odgovara, probajte da plešete.
Guliver/Getty
Brojna istraživanja ukazuju na značaj koji muzika i ples imaju u trudnoći. Blagi pokreti uz muziku koja vam najviše odgovara otkloniće umor i stres, osećaćete se bolje, a vaša beba će uživati u stomaku.
Pored psiholoških dobiti, vežbanje doprinosi smanjenju pojava koje često prate trudnoću: prekomerno dobijanje na težini, visok krvni pritisak, bolovi u kičmi, otežano disanje, opstipacija, umor i glavobolja.
Ples kao priprema za porođaj
Plesanjem u trudnoći povezaćete se sa svojim telom, naučićete kako da ga opustite što je u samom porođaju najvažnije. Naše telo najbolje zna šta treba da radi, na nama je samo da ga na putu rađanja bebe u tome ne ometamo.
U mnogim kulturama žene se kroz ples pripremaju za porođaj, a neki od atraktivnih plesova koji se mogu koristiti u te svrhe su: orijentalni plesovi, indijski ples, kubansaka salsa, afro rumba i drugi. Ples treba izvoditi uz lagane ritmove, spontano sa prirodnim pokretima.
Istraživanja pokazuju da su trudnice koje su plesale u trudnoći svaki dan po 20 min imale manje bolan porođaj i brži oporavak.
Padaju vam na pamet samo slatki paketići u šarenom papiru? O, kako samo grešite! Želje koje trudnica ima tako su jednostavne (ili se samo trudnicama čine takvima).
Guliver/Getty
Samostalno lakiranje noktiju na nogama
Svaka žena koja je bila trudna zna o čemu pričamo. Stomak u jednom trenu iz malog i simpatičnog preraste u veliku loptu koju ne možete da pomerite kada želite da vidite svoja stopala.
Uspešno zaboravljen strah da će vodenjak pući u najneprijatnijoj situaciji
Da bi postigla ovo stanje uma, trudnica mora da uloži mnogo truda. Strah je prisutan stalno, posebno kada žena ide u javnost. Nije baš prijatno danima nositi ručnik u torbici.
Sva obuća bi trebalo da bude poput papuča
Štikle, čizme, cipele, sve! Sva obuća bi trebalo da bude mekana, topla, udobna i jednostavna za oblačenje kao što je to slučaj s omiljenim kućnim papučama!
Normalna beška
Iako je smešno kada vam trudnica objasni da se stvarno može upiškiti ako se bude mnogo smejala, kasnije to počinje da stvara probleme. Ponekad vam dođe da jednostavno stavite pelenu jer ne želite da se plašite da kinete, nakašljate, nagnete, nasmejete ili skočite jer će sve rezultirati nekontroliranim mokrenjem.
Trudničke grudi bi trebalo da ostanu takve zauvek
Sve žene (a i partneri) su opčinjene trudničkim grudima. Da mogu da biraju, sigurno bi odabrale da ih zadrže i posle trudnoće i dojenja.
Ženama koje nose devojčice grudi u trudnoći porastu veće nego onim ženama koje nose mušku decu.
Guliver/Getty
Svaka trudnoća je individualna
Dok će se opseg grudi majkama devojčica povećati za čak osam centimetara, majkama sinova će porasti u proseku 6,3 centimetra. Pitate se zašto? Muški fetusi proizvode više testosterona i traže više energije od svojih majki – biće veći, a baš to utiče na to da majčine grudi ne porastu.
Evo šta možda niste još znale o svojoj trudnoći?
Da, jutarnje mučnine su dobar znak
Jedan od najvećih paradoksa je da loša hrana (brza hrana, peciva, prženo…) trudnim ženama prija, dok zdrava hrana izaziva mučnine. Isto tako, zdrave i sveže namirnice mogu da imaju negativan uticaj na bebu u stomaku – meso može da prenese viruse i bakterije, sir bakterije i plesan, zeleno povrće bakterije, a upravo te namirnice mnoge trudnice ne mogu da “svare”.
I dok naš organizam može da se odbrani od parazita i bakterija, jer ima razvijen imuni sistem, beba u stomaku ne može. A najbolji način da se fetus odbrani dala nam je sama priroda baš kroz mučnine, povraćanje i odbojnost prema određenim mirisima i ukusima. Tu se krije i objašnjene zašto čak 75 odsto žena povraća u prvom tromesečju trudnoće – da bi zaštitile fetus.
Dete obožava slano
Opšte je poznato da se ukusi deteta formiraju već u stomaku. Ali, istraživanja pokazuju da to nema toliko veze sa onim šta majka konzumira, nego sa onime šta gubi. Naime, majke koje su dosta povraćale u trudnoći, većinom su rađale decu koja vole so. Zašto je to tako? Na taj način su gubile minerale i tečnost, što je itekako uticalo i na bebe, koje su posle rođenja imale potrebu da nadoknade izgubljeno.
Muškarci koji imaju braću će imati sinove
Sigurno da znate neku porodicu koja samo ima muške potomke. Mislite da je to slučajnost? Čini se da nije. Navodno postoji gen koji nosi otac, a koji određuje pol deteta.
Kori Gelatli, naučnik sa Univerziteta Njukesl analizirao je 927 porodica i njihova porodična stabla, i došao je do zanimljivih podataka. Za muškarce koji imaju više braće verovatnije je da će imati sinove, dok će muškarci koji imaju više sestara verovatnije imati ćerke. Taj obrazac je više prisutan kod “jačeg pola”, a u obzir dolazi samo očeva strana.
Zašto se trudovi u većini slučajeva javljaju noću?
Mnoge studije su pokazale da trudovi kod većine žena započinju između ponoći i četiri sata izjutra. Tokom noćnih sati hormoni koji najviše rade su estriol i oksitocin, a upravo oni izazivaju kontrakcije materice. Tada su žene najmirnije, najmanje rastresene i najopuštenije.
Provedite sat posle rođenja sa svojom bebom
U mnogim modernim bolnicama novorođenčad odvajaju od majki odmah posle rođenja da bi ih okupali i izmerili. Međutim, mnoge studije su pokazale da je upravo taj prvi sat najvažniji za tek rođeno dete. Majke bi trebalo da ga provedu sa njim, da se emotivno povežu, da se suzbije strah od odvajanja i novog “prostora”, a taj faktor je bitan i za samo detetovo zdravlje.
Osim toga, blizina bebe važna je i za majku, jer ona aktivira lučenje oksitocina i prolaktina, koji proizvode mleko.
One trudnice koje vole čokoladu imaju mirniju i manje frustriranu decu
Iako razlog za uživanje u čokoladi većini trudnica nije potreban, jedno istraživanje u Finskoj je pokazalo da ona može da deluje pozitivno i na bebu. Naime, pokazalo se da su žene koje su svakodnevno konzumirale čokoladu rodile manje frustriranu i mirniju decu. Ključ je u endorfinu, hormonu sreće, koji se oslobađa uz pomoć čokolade.
Da li su muška deca zaista mamini sinovi?
Iako se roditelji često šale na račun dece i koga više vole, kad je reč o sinovima, priroda ima prilično jak argument – sinovi nasleđuju više gena od majki nego od očeva.
To je zato što ćerke imaju dva X hromozoma – jedan od tate, jedan od mame, dok sinovi imaju X hromozom od mame, a Y od tate. X hromozom nosi nekoliko puta više gena od Y, pa je i njegovo delovanje veće. Dok žensko dete ima prilično ravnomernu zastupljenost roditeljskih gena, muško dete biće genetski više povezano sa majkom nego što će to biti devojčica.
Da, oči bebe menjaju boju
Mnoge bebe se rode sa plavim očima, ali posle nekog vremena boja očiju se promeni. Razlog se krije u nivou melanina, pigmenta u dužici oka, koji je prilikom rođenja vrlo nizak.
Deca sa niskim nivoom melanina imaju plave ili sive oči, dok oni sa višim imaju smeđe ili crne. Do prvog rođendana taj se nivo stabilizuje, pa se može jasno videti kakvu će boju očiju dete imati.
Govor tepanja i maženja je stvar razvoja
Iako mnogima ide na živce “razgovor” majki i beba u prvoj godini života, činjenica je da to nije potpuno besmisleno. Uz takve zvuke deca brže usvajaju glasove i rečnik.
Nije bolelo
Jedan od najvećih apsurda samog porođaja je onaj kad majke tvrde da nije bolelo – ali to ne važi za sve. Ako je majka imala pozitivno iskustvo na porođaju, verovatnije je da će brzo zaboraviti bol koji je preživela, što nije slučaj i sa onom koja se pošteno namučila.
Zašto svako misli da je njegovo dete savršeno?
Ima li išta bolje od dečjeg osmeha? Odgovor je jednostavan, ne! Istraživanje objavljeno u poznatom časopisu “Pidijatriks” pokazalo je da je najbolja nagrada za majke upravo dečje nasmejano lice. Osim toga, zbog nežnosti i pažnje kojima obasipaju svoje dete, majke često ne vide njihove mane i nedostatke jer potpuno isključe deo mozga povezan sa socijalnim stavovima, negativnim emocijama i kritkom.
Čak 73 odsto majki i 66 odsto očeva u prva tri meseca smatra da je njihovo dete iznad proseka, pa makar ono samo vrištalo po ceo dan.
Koliko god bila divna trudnoća može biti naporna. Kako bebac bude rastao, tako će vam vaš sve veći stomak otežavati kretanje i sve one stvari koje se ranije bez problema radili.
Par trikova iskusnijih mama mogle bi da vam pomognu..
Mala potpora stomaku može mnogo značiti. A plišane igračke koje ste sakupljali mogu ponovo imati namenu.
Instagram
Pronaći idealan položaj u trudnoći jednak je nemogućem, ali je sve više izuma mama koji mogu savršeno pomoći. Obezbedite i vi sebi jedan poveći slauf i udobno se zavalite.
Instagram
Pantalone brzo mogu da postanu tesne ili to dugme jednostavno ne želi da ostane na svom mestu i zakopčan. Ovaj mali trik zadržaće dugme.
Instagram
Ako ste po prvi put trudne i teže podnosite trudnoću, često se borite sa jutarnjom mučninom i svaki miris vam smeta, onda je ovakva zen kutija idealna. Ova buduća mama se dosetila da sve ono što joj treba stavi u kutiju pored kreveta u kojem ipak provodi najviše vremena odmarajući.
Izvesno je da će u ovoj godini biti povećana starosna granica za vantelesnu oplodnju u Srbiji.
Guliver/Getty
Upravni odbor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje usvojio je Pravilnik o ugovaranju za 2017. godinu, koji je odmah dostavljen Ministarstvu zdravlja radi dobijanja saglasnosti.
Ukoliko on bude odobren, odmah će početi da se primenjuje, nakon objavljivanja u Službenom glasniku.
“Na osnovu mišljenja Instituta za javno zdravlje “Batut” raspisaćemo javni poziv za pružanje usluga vantelesne oplodnje. Inače, dobili smo mišljenje od Instituta “Batut” da je opravdano ugovaranje 3.300 do 4.300 usluga lečenja neplodnosti sa privatnim zdravstvenim ustanovama, jer je kapacitet u pet državnim bolnica 1.700 postupka”, kažu u RFZO.
Tokom ove godine Fond je zaključio ugovore sa 11 privatnih klinika i tako obezbedio da 3.050 parova započne lečenje neplodnosti.
Pogledajte presladak video koji prikazuje trudnoću gledanu očima nerođene bebice – kako raste ona, ali i njena ljubav prema mami!
Gotovo svaka trudnica se bar jednom u toku trudnoće zapitala šta radi malena beba u stomaku.
Jedan video, koji je sačinjen od tri reklame za mleko Anmum sa Filipina, pokušao je da da simpatičan odgovor na ovo pitanje skoro svake buduće mame.
Video prikazuje animiranu bebicu koja se razvija, raste, zeva, spava, jede, ali i priča sa mamom u njenom stomaku.
“Zdravo mama! Ovo je naš prvi zajednički dan, ali ti još uvek ne znaš da sam ja ovde”, izgovara nacrtani embrion na početku reklame.
Na kraju videa, preslatka devojčica završava svoju priču o “avanturi” u maminom stomaku i ističe da ne može da dočeka trenutak kada će upoznati svoju “mamicu”.
“Mama, hvala što si sa mnom delila svoj sladoled, što si mi čitala i što si mi dozvolila da slušam tvoje ‘la la la…’. Hvala ti za moj nos. Hvala za moje ruke, prste i stopala. Hvala za moje srce, i pre svega mama, hvala na ljubavi koju si mi pružala svih devet meseci. Volim te mama i jedva čekam da te upoznam!”
Glumica Danijela Vranješ ovih dana iščekuje rođenje svog prvog deteta, ćerke, za koju je već smislila ime. A evo šta nam je još otkrila neposredno pre polaska u porodilište.
Jelena Jovanov/Gloria
Da li ste počeli da “odbrojavate dane” do porođaja?
O, da. Sitno brojimo.
Po čemu ćete pamtiti deveti mesec?
Deveti mesec mi je najteži, iskreno. Do sada je sve išlo glatko, ali u poslednje vreme sanjam da trčim. (smeh)
Šta je od hrane obeležilo trudnoću?
Jela sam bukvalno sve. Čak i neke namirnice koje godinama nisam jela.
Godinama ste aktivno bavite sportom. Mislite li da je i to doprinelo da tokom trudnoće budete u dobroj formi i aktivni?
Pomoglo je, naravno. Nijednom me nije zabolela kičma, na primer.
Kako provodite vreme do odlaska u porodilište? Čime se “zanimate”?
Čistim kuću kao blesava i umesto da se odmaram stalno nešto raduckam. (smeh)
Na koji način se opuštate?
Uz omiljenu muziku. Nema tu pravila, svaka buduća mama treba da radi ono što nju čini srećnom.
Da li ste unapred opremili sobu za bebu?
Da, sve je spremno. Gnušam se bapskih priča i sve osobe sklone tome držim podalje od sebe.
Jeste li smislili ime za devojčicu, ili ćete konačnu odluku doneti kad je vidite?
Imamo ime, zvaće se Ema. Igor je izabrao.
Od saveta koji ste do sada čuli od vama bliskih ljudi, a sigurno ih je bilo, koji vam zvuči kao najkorisniji?
Najkorisniji i jedini koji sam poslušala je da nikog ne slušam.
Da li ste “obnovli znanje” dečijih pesmica i uspavanki?
Nije bilo potrebno. Ja sam jedno veliko dete i nisam ni zaboravila dečije pesmice.
Novogodišnji praznici su za nama, ali stižu novi i još jedna prilika da buduće tate svojim trudnim partnerkama izmame osmeh. Ovaj period godine za trudnice može biti pomalo stresan; em ne mogu da obuku ono što bi volele, em jaka praznična hrana može pogoršati neke od neprijatnih pratilaca trudnoće. Da ne pričamo o “ludovanju” hormona. Evo nekoliko predloga kako da obradujete svoju partnerku.
Masaža
Ako se vaša izabranica žali da je boli svaki delić tela; kukovi – jer prave mesta za bebu, leđa – od tereta koji svakodnevno nosi u stomaku, stopala – od silnog pritiska i dodatne težine, nećete pogrešiti ukoliko je obradujete masažom celog tela.
Bezalkoholni koktel
Praznici su pravo vreme da se nazdravi uz koji gutljaj alkohola, ali može i uz neko drugo piće. Uz malo mašte i kreativnosti možete napraviti savršen bezalkoholni koktel. Kombinacija različitog voća u nekoj lepoj čaši, ukrašenoj kišobrančićem, biće sasvim dovoljna za ugodne trenutke.
Nova garderoba
Svaka žena, trudna ili ne, voli da je doterana. Budućim mamama telo se u trudnoći menja, te eto povoda za obnavljanje garderobe. Iznenadite svoju lepšu polovinu nekim lepim odevnim komadom, a ukoliko niste sigurni da li joj stari konfekcijski broj i dalje odgovara, najbolje je da kupovinu obavite na odeljku za trudnice.
Prijatelji
Trudnoća je period koji može biti veoma naporan, a ako se vaša partnerka neko vreme nije videla sa svojim prijateljima obradujte je tako što ćete ih tokom praznika pozvati da budu vaši gosti. Druženje će joj svakako prijati, a i vi ćete se malo opustiti.
Specijalni poklon za nju
Kada ostanu u drugom stanju, buduće mame uglavnom dobijaju poklone za bebu. Ljudi obično misle da im na taj način olakšavaju trudnoću i period koji ih očekuje kada se beba rodi, ali naravno da nije tako. Vaša partnerka želi i dalje da se oseća bitno, te umesto da joj kupite jastuk za dojenje obradujte je nekim lepim poklonom koji će biti isključivo njoj namenjen.
Ajurveda je drevna indijska medicina, koja se praktikuje duže od 5 000 godina. Njena primena nam omogućava da neravnoteže u organizmu prepoznamo i tretiramo mnogo pre nego što se pojave simptomi i razvije bolest. Ali, suština ajurvede zapravo nije u borbi protiv bolesti, ona predstavlja put do savršenog zdravlja.
Foto: Gulliver/Thinkstock
Pravilna ishrana budućih roditelja veoma je značajna u periodu pre začeća, kao i u vreme ovulacije, koja stimuliše začeće. Ajurveda ima jedinstven koncept ishrane u trudnoći. Definisano je šta se u kom mesecu trudnoće preporučuje, a u šta trudnica “ne bi trebalo ni da gleda”. Način ishrane tokom trudnoće utiče ne samo na zdravlje trudnice i na zdravlje bebe, već i na kvalitet i kvantitet mleka tokom dojenja. Osim toga, prema ajurvedi, nepravilna ishrana tokom prvog trimestra trudnoće je značajan uzrok velikog broja spontanih pobačaja koji se dešavaju u tom periodu. Ishrana nakon porođaja je od krucijalnog značaja za pravilan oporavak žene i njeno zdravlje u budućnosti. Takođe, pravilna ishrana žena koje imaju endometriozu je nezaobilazan korak u lečenju.
Kada lekar konstatuje trudnoću, kod nekih žena preovlada radost, kod pojedinih strah, kod drugih osećaj odgovornosti… Nema sumnje da će tokom devet meseci biti i lepih i manje lepih dana, ali već pri prvom pogledu na bebu zaboravićete sve loše trenutke. Evo i nekoliko saveta koji će vam olakšati trudničke dane.
Foto: Gulliver/Thinkstock
Obavezno nosite brushalter
Prvih meseci vaše grudi će biti osetljive, pa se savetuje obavezno nošenje brushaltera. Izaberite pamučni, sa širokim bretelama i nosite ga stalno. Nekim ženama upravo zbog neprijatne napetosti i bola u grudima prija i da spavaju u njemu. U svakom slučaju, dobar brushalter je preventiva od preranog opuštanja grudi.
Rashlađujte noge i stopala
Stopala su opterećena sa minimum četrnaest kilograma viška, koliko se ugoji prosečna trudnica, a protok krvi je za oko litar i po veći. Da biste osvežili noge, koristite hladan sprej sa mentolom. Nemojte se začuditi ako budete morali da uzmete obuću veću za broj ili dva. Ukoliko su vam noge i stopala previše otečeni, obavezno se obratite svom ginekologu.
Jedite “trudničke” obroke
Ne treba jesti za dvoje. Nije važna količina hrane, koliko ono što se unosi u organizam. Smanjite unos tzv. praznih kalorija (slatkiši, sladoled, šlag…), a povećajte unos vitamina. Pijte dovoljno tečnosti.
Sačuvajte zdrave zube
Veliki broj trudnica ima problem sa zubima. U ovom periodu desni su osetljive, a bakterijama je širom otvoren put. Zbog toga je potrebno pojačati higijenu usta u trudnoći. Posle svakog obroka operite zube i redovno koristite zubni konac.
Ako pitate trudnice, reći će vam da je osećaj kada se beba “oglasi” iz stomaka – neprocenjiv. Nekada boli, nekada i smeta – jer se čini da bebe postaju naročito aktivne onda kada mama želi malo sna, ali svaka trudnica voli kada je beba aktivna. Koliko je normalno da se beba miče, da li njene aktivnosti imaju nekakvu važnost i poručuje li nešto svakim svojim jačim udarcem, onim koji nije onaj tipični pomak kada se beba samo miče. Evo nekoliko zanimljivih činjenica.
1. Učestali udarci znače da je vaša beba zdrava i da se normalno razvija.
2. Beba reaguje na spoljašnje nadražaje, posebno na zvuk (na to reaguje svaki čovek).
3. Beba više udara kada žena leži na levom boku, zato što u toj pozi dobija malo više krvi što automatski podstiče veću aktivnost.
4. Aktivnost je veća nakon što se mama dobro najede – i beba je tada sita.
5. Beba se pomera mnogo pre nego što to majka može osetiti. Obično se kaže da se prvi pokreti osete nakon trinaeste nedelje, ali bebe svoje prve pokrete počinju praviti već sa devet nedjelja – samo što se zbog njihove veličine i još prilično dovoljno prostora u materici ne oseti spolja.
6. Ako je beba bila aktivna, a onda odjednom pokazuje smanjenu aktivnost – to je razlog za brigu jer pokazuje neko odstupanje u razvoju i uopšte u zdravstvenom stanju fetusa.
7. Najveću brigu majke osećaju pred kraj trudnoće, ali morate znati da se aktivnost bebe često smanjuje nakon tridesetšeste nedjelja trudnoće, s obzirom da beba tada više nema dovoljno prostora za pomeranje.